Mrzeżyno

Mrzeżyno to miejscowość wypoczynkowa z portem rybackim, w województwie zachodniopomorskim, malowniczo położona przy ujściu rzeki Regi do Morza Bałtyckiego.

Współczesna nazwa ‚Mrzeżyno’ ustalona została po 1945 roku, a dokładnie w czerwcu 1947 roku. Na mapie Lubinusa z 1618 roku można dostrzec nazwę ‚Deep’. Od 1945 do 1947 obowiązywała tu polska nazwa ‚Głębokie’, będąca kalką nazwy niemieckiej, potem zaś wprowadzono nazwę kulturową, utworzoną od rzeczownika pospolitego, staropolskiego – ‚mrzeża’, czyli sieć.

Dzięki nadmorskiemu położeniu, dzisiejsze Mrzeżyno (1,5 tys. stałych mieszkańców, a w sezonie nawet 10 tys.) jest miejscowością wczasową z kameralnym portem rybackim w części wschodniej, sąsiadującym z centrum Mrzeżyna, plażą i kąpieliskiem strzeżonym. W części zachodniej znajduje się natomiast dziewiczy las nadmorski i szeroka plaża, z bezpiecznym miejscem postoju łodzi rybackich, jachtów turystycznych, jednostek wędkarskich i statków pasażerskich. Mrzeżyno to także wspaniałe tereny do aktywnego wypoczynku: spływy kajakowe, wędkarstwo, jazda konna, paintball, jazda na rowerach, marsze nocne i dzienne czy nordic walking.

Jednostki pływające umożliwiają chętnym turystom wszechstronne poznanie morza – od rejsów pasażerskich, po kwalifikowaną turystykę wędkarską i nurkową. Ujście rzeki Regi zachęca również do wędkowania na wodach morskich z brzegu i falochronów portowych. Port przyciąga także amatorów świeżych ryb morskich. Na przystani, bezpośrednio z kutrów rybackich, można kupić najlepsze na wybrzeżu flądry i turboty oraz spróbować sandacza, łososia i dorsza w licznych smażalniach ryb.

Wszystkich tych, którzy mają dość wakacyjnego hałasu i zgiełku w wielkich nadmorskich kurortach, Mrzeżyno zaprasza na prawdziwy wypoczynek przez cały rok. Przyjazna dla kajakarzy i hojna dla wędkarzy rzeka Rega to jeden z atutów naszego regionu. Kolejnym jest rzecz jasna piękne Morze Bałtyckie ze spokojną, niezatłoczoną plażą, z której podziwiać można malownicze zachody słońca. Warto zobaczyć to wszystko na własne oczy.

Okoliczne miejscowości także zachęcają turystycznie, obfitując w rożnego rodzaju atrakcje. Trzebiatów – Miasto Słonia (z turystycznym szlakiem słonia), Niechorze z Latarnią Morską, Trzęsacz ze słynnymi ruinami na klifie czy Kołobrzeg, w którym odwiedzić można m.in. bastion wojskowy, port, latarnię, liczne zabytki czy parki rozrywki.