Trzebiatów

Trzebiatów to wczesnośredniowieczne miasto, które uzyskało swoje prawa miejskie już w roku 1277. Dzięki swej długiej i ciekawej historii, miejscowość ta jest jednocześnie jedynym z najbogatszych miast na Pomorzu, jeśli chodzi o zabytki kultury materialnej i sakralnej.

Wytyczony tu, niezwykle ciekawy Szlak Słonia, poprowadzi nas m.in. do pokaźnego Kościoła Mariackiego, Kaplicy Św. Ducha, Rynku Staromiejskiego z ratuszem i pięknymi kamieniczkami, otoczonego przez Basztę Kaszana i mury obronne, do Mostu nad Regą i do wielu innych arcyciekawych miejsc.

Nazwa szlaku pochodzi od imienia znanej w XVII wiecznej Europie, ze względu na swoje ponadprzeciętne umiejętności cyrkowe, słonicy Hansken. Zwierzę, ku wielkiej uciesze mieszkańców, zawitało do Trzebiatowa ze swym treserem na początku XVII wieku. Słoń stał się tym samym symbolem Trzebiatowa.

Pozostałe zabytki tej miejscowości, które warto zobaczyć to Kaplica Św. Jerzego, Kaplica Św. Gertrudy czy krzyże pokutne.

Na dowód swojej historycznej wyjątkowości, Trzebiatów został objęty programem rządowym „Ratowanie miasteczek historycznych”. Przebywając na Pomorzu Zachodnim, koniecznie trzeba odwiedzić to miasto i poznać jego tajemnice i ciekawe legendy.

szlakslonia2